Czy Stryszawa doczeka się nowego Prodrynku?

21.04.2015

Mogłoby się wydawać, że o „starym” i ewentualnie nowym Prodrynku napisaliśmy już wszystko. W poprzedniej kadencji, mimo że radni ze Stryszawy dzielnie walczyli o powstanie nowego ośrodka kultury w swojej miejscowości, to stanowisko Rady Gminy pozostało nieugięte. Nie będzie nowego Prodrynku. Jednak na łamy naszej gazety ponownie zawitał temat zagospodarowania miejsca po dawnym GOKu i miejmy nadzieję, że jeszcze wiele razy będziemy o tej kwestii pisać.

tl_files/zdjecia do artykulow/kwiecien 2015/Karola/prodrynek2.jpg

Przypomnijmy, że w poprzedniej kadencji, Radni Gminy Stryszawa byli przeciwni budowie nowego ośrodka kultury, mimo że można było aplikować aż o 85% dofinansowania do tej inwestycji. Argumentowali to brakiem kanalizacji czy chodników w swoich miejscowościach. I tak pomysł pozyskania środków na nową inwestycję przepadł, a projekt Gminnego Ośrodka Kultury i Rozrywki, wart 65 000 zł, miał wylądować w koszu.

Radni zmienili zdanie!

Jednak na poprzedniej sesji Rady Gmina Stryszawa pojawiło się światełko w tunelu - radni zmienili swoje stanowisko w sprawie stryszawskiego Prodrynku. Czyżby nowej Radzie Gminy bardziej zależało na kulturalnym rozwoju mieszkańców? Na to wygląda! Sam fakt, iż radni zgodzili się na starania o dofinansowanie na nowy ośrodek kultury, nie oznacza, że budynek ten faktycznie powstanie.

W lutym 2015 roku Komisja Oświaty, Kultury i Sportu złożyła wniosek do Rady Gminy o zmianę stanowiska zawartego we Wniosku Nr 5/2013 Rady Gminy Stryszawa z dnia 28 czerwca 2013 roku, co umożliwi Wójtowi Gminy staranie się o pozyskanie środków zewnętrznych na budowę nowego obiektu Gminnego Ośrodka Kultury na terenie byłego budynku Prodrynku w Stryszawie Dolnej. Podczas dyskusji stwierdzono, że projekt budowy nowego obiektu jest gotowy i czeka na realizację. Plan obejmuje rozbiórkę starego obiektu, jak i budowę nowego. Planowany koszt budowy wynosi około 3-3,5 mln. zł., bez wyposażenia obiektu. Ustalono, że budowa ta będzie możliwa tylko przy wsparciu środków zewnętrznych w wysokości 75-80 %.

tl_files/zdjecia do artykulow/kwiecien 2015/Karola/prodrynek.jpg

Nowy budynek jedynie pod warunkiem uzyskania dofinansowania

Wójt Gminy Stryszawa podkreśla, że nowy ośrodek kultury powstanie wyłącznie pod warunkiem pozyskania środków zewnętrznych. „Jeżeli otrzymamy dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, to będziemy mogli spodziewać się, że na miejscu byłego GOKu zostanie wybudowany nowy obiekt. Być może już w drugiej połowie tego roku zostaną ogłoszone konkursy grantowe, a wtedy oczywiście będziemy aplikować o te pieniądze. W tym roku zostanie przeprowadzona rozbiórka Prodrynku. Znaleźliśmy wykonawcę, który zgodził się wykonać prace za stosunkowo niewielkie koszty” – powiedział Rafał Lasek.

Jeszcze nie jest pewne czy Gmina Stryszawa będzie miała nowy Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji. Wszystko oczywiście zależy od sytuacji finansowej. Jednak pewne jest, że skoro Rada Gminy zmieniła zdanie w sprawie aplikowania o środki, to pojawiła się nadzieja, że życie kulturalne Stryszawy znowu rozkwitnie. 

Wróć

Dodaj komentarz

Komentował Stas | 21.04.2015

Nieśmiało liczę, że te koszmarki na obrazkach to tylko przypadkowa ilustracja tekstu... bo inaczej skończy się jak z logo gminnym. A istnieje prawdopodobieństwo, że gmina znowu zasłynie w konkursie na straszydło architektury ...

Komentował Nati | 26.07.2015

Mam nadzieje, ze radni skupia się bardziej na rekreacji niż kulturze. Nie potrzeba nam nowego GOKu, skoro obecny jest i tak kiepsko wykorzystywany. Fajnie by było zachęcić młodzież oraz tych nieco starszych, do poprawy kondycji fizycznej. Mamy co prawda stadion, z kortem i miejscem do siatki czy kosza, ale zimą ciężko jest z niego korzystać. Może by zainwestować w hale sportową i siłownie. Do tego dorzucić kawiarnie i myślę że, nawet znalazłoby się miejsce na Sklepiki Babiogórskie, bo w chwili obecnej, ciężko jest zlokalizować ich położenie.
Ktoś komentując poprzedni artykuł dobrze napisał i teraz powtórzę jego słowa- na co nam puste pomieszczenia z kuchnią.