Które placówki nie podpisały umowy z NFZ?

02.01.2015

tl_files/zdjecia do artykulow/styczen_2015/nfz.jpgKtóre placówki nie podpisały umowy z NFZ?

Gmina Stryszawa - bez zmian
Wszystkie przychodnie zdrowia na terenie gminy Stryszawa podpisały z Narodowym Funduszem Zdrowia kontrakty na 2015 rok. To naprawdę dobra wiadomość. Niestety choć w Małopolsce sytuacja nie jest najgorsza to jednak w powiecie suskim są placówki, które umowy nie podpisały. Do takich właśnie należą przychodnie zdrowia w Naprawie (Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej), Sidzinie (Krzysztof Niźnik), Osielcu (Marek Jaworski), Łętowni (Jadwiga Lisik), Toporzysku (Wojciech Sikora), Jordanowie (Leszek Erb) oraz Budzowie (Magdalena Ficek)

Obecny lekarz nie podpisał kontraktu - co dalej?
Jeżeli lekarz rodzinny (POZ) nie podpisał umowy z NFZ na realizację świadczeń opieki zdrowotnej i od stycznia nie udziela bezpłatnie pomocy medycznej – w razie zachorowania można zgłosić się do:

  1. innego lekarza POZ (każdy pacjent w ciągu roku ma prawo trzykrotnie bezpłatnie zmienić lekarza POZ),
  2. punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej,
  3. szpitalnej izby przyjęć lub szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR).

Zarówno do szpitalnych oddziałów ratunkowych, izb przyjęć i ambulatoriów nie obowiązuje rejonizacja.

W razie problemów z otrzymaniem pomocy medycznej w placówkach, które podpisały kontrakt z NFZ, zgłoś się do Rzecznika Praw Pacjenta. Zadzwoń na bezpłatną ogólnopolską infolinię Rzecznika 800 190 590. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 21:00. Możesz także interweniować w swoim oddziale NFZ (w komórce organizacyjnej przyjmującej skargi i wnioski).

Zmiana lekarza pierwszego kontaktu
Każdy ubezpieczony ma prawo zmiany lekarza pierwszego kontaktu bezpłatnie trzy razy w roku. Wystarczy złożyć nową deklarację w wybranej przychodni. Świadczeniodawca, u którego byliśmy wcześniej zapisani jest zobowiązany do wydania kopii dokumentacji medycznej na wniosek pacjenta. 

Możesz zmienić lekarza POZ m.in. wtedy, gdy:

  • zmieniasz miejsce zamieszkania,
  • Twój dotychczasowy lekarz POZ nie zawarł umowy z NFZ lub ją stracił,
  • nie jesteś zadowolony z jakości opieki medycznej.

Żeby zmienić lekarza, należy:

  1. wypełnić druk deklaracji (można go otrzymać w rejestracji lub pobrać z tej strony),
  2. złożyć go w rejestracji wybranej przychodni lub praktyki lekarskiej.

Wzór deklaracji wyboru lekarza POZ można pobrać ze strony ministerstwa lub NFZ

Kopia dokumentacji medycznej - tak masz do tego prawo
Masz także prawo do uzyskania kopii dokumentacji medycznej, w której zapisane są informacje o stanie Twojego zdrowia i leczeniu. Dotychczasowy lekarz (przychodnia) wyda Ci ją, jeśli złożysz pisemny wniosek i poniesiesz koszt jej wykonania.

Nowa lista leków refundowanych
Informujemy również, że od 1 stycznia obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Pełną listę leków refundowanych można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia

Wróć

Dodaj komentarz