Wystawa Kazimierza Idziego w stryszawskim GOKu

18.03.2015

Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie zaprasza na wystawę rzeźby Kazimierza Idziego. Wystawę można oglądać w galerii GOK w Stryszawie od 18 marca do 17 maja 2015. Spotkanie z artystą odbędzie się 24 marca, godz. 11.00 w Gminnym Osrodku Kultury w Stryszawie.

Zainteresowanie pana Kazimierza sztuką ludową sięga czasów dzieciństwa – wtedy to, inspirując się otaczającą go naturą, podejmował pierwsze amatorskie próby rzeźbiarskie. Z czasem jego młodzieńcza pasja przerodziła się w bardziej profesjonalną twórczość. Zaczął tworzyć małe i duże formy, zarówno w drewnie, jak i w kamieniu.

Pierwszymi rzeźbami artysty były drewniane maski afrykańskie, tworzone na wzór prawdziwych masek przywożonych przez znajomego z Afryki. Pan Kazimierz fascynował się również kulturą Indian. Obecnie jednak podstawowym źródłem inspiracji jest dla niego życie podwielickiej wsi – artysta dokumentuje ginące obrzędy i zwyczaje, a także codzienny wiejski znój w formie rzeźb i płaskorzeźb. Tak powstała seria dzieł, zatytułowana „Cztery pory roku”, przedstawiająca prace związane z poszczególnymi porami roku. 

Artysta zadebiutował wystawą na Sejmiku Kulturalnym w Zabawie, w 1976 r. Kolejne wystawy odbyły się m. in. w Krakowskim Domu Kultury w Krakowie, Pałacu Pod Baranami oraz Galerii Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. W 1985 r. artysta został przyjęty do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jest laureatem wielu nagród oraz medali, m. in. przyznanej w 1982 r. srebrnej odznaki „Zasłużony Dla Ziemi Krakowskiej”, trzykrotnego stypendium twórczego oraz dyplomu uznania, przyznanego w 2001 r. przez Ministra Kultury. W 2003 r. został odznaczony przez Prezydenta Polski „Srebrnym Krzyżem Zasługi”. W roku 2005 otrzmał. "Nagrodę Specjalną" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w roku 2008 odznaczenie "Zasłużony Dla Kultury Polskiej"

Pan Kazimierz uczestniczył w wystawach w kraju i zagranicą, m. in. w Szwecji, Niemczech, Francji, Słowacji i w krajach byłego Związku Radzieckiego. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Austrii, USA, Kanadzie, a także w polskich muzeach. Jako prezes Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych w latach 1997-2008r. dąży do popularyzacji sztuki ludowej poprzez organizację konkursów, festiwali, warsztatów i kiermaszy.


źródło: www.stryszawa.pl, www.szlakrzemiosla.pl

Wróć

Dodaj komentarz