Zawoja ma się czym chwalić

14.03.2012

Urząd Gminy Zawoja został laureatem konkursu „Mądra Gmina 2011, organizowanego przez Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji. Zawoja otrzymała I miejsce w kategorii „Gminy Średnie” (7,5 tys. – 15 tys. mieszkańców).

Nagrodą dla Zawoi są bezpłatne publikacje promocyjne w kwartalniku „MSTiA na Szlaku”.

Nagroda „Mądra Gmina” jest przyznawana gminom inwestującym w organizację szkoleń i konferencji dla pracowników samorządu, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców.
- Cieszę się, że jury doceniło ten aspekt funkcjonowania naszego urzędu i pracowników. Przywiązuję dużą wagę do profesjonalnego podejścia kadry samorządowej do pracy oraz podnoszenia jej kwalifikacji i umiejętności. I jak widać, zostaje to docenione – mówi Tadeusz Chowaniak, wójt Gminy Zawoja.

Najbliższe plany
Jest wielka szansa na realizację „Korony Ziemi” na Morgach i stworzenie tam superatrakcji turystycznej – niespotykanego w skali światowej innowacyjnego centrum edukacyjno-rekreacyjnego. W lutym gmina Zawoja zgłosiła taki projekt do finansowania ze środków europejskich. Całość inwestycji opiewa na ponad 6,7 mln zł, dofinansowanie unijne na 5 mln zł. Decyzji o dofinansowaniu można oczekiwać najprawdopodobniej pod koniec czerwca

Zasadniczo kompleks edukacyjno-rekreacyjny ma składać się z dwóch części: parku linowego oraz obiektów paramuzealnych, oscylujących tematycznie i przestrzennie wokół najwyższych szczytów świata. Ma zatem powstać dziesięć wewnętrznych makiet najwyższych szczytów świata i jedna makieta zewnętrzna, oczywiście Babiej Góry.
- Tzw. część muzealna to budynek z multimedialną ekspozycją makiet „Korony Ziemi” i sala multimedialna na 250 miejsc Taka sala to świetne miejsce do emisji przykładowo filmu, w którym sławy polskiego i światowego alpinizmu opowiadałyby o specyfice każdego szczytu czy do emisji innych filmów tematycznych. Projekt zakłada „wypełnienie” makiet szczytów ekranami dotykowymi, które po uruchomieniu dostarczają nam wyczerpujących informacji z dziedziny geografii czy geologii, oscylujących wokół danego szczytu i kontynentu, na którym jest zlokalizowany.  Dzięki montażowi tych ekranów będzie można odpowiadać na pytania quizowe, dostosowane do wieku odbiorców i w ten sposób zdobywać „koronę ziemi”. Ze względu na bardzo dokładne odzwierciedlenie nieba przy makietach, będzie także okazja do nauki fotografii. Oczywiście w centrum  nie zabraknie przestrzeni dla potrzeb administracji i gastronomii – opisuje Wojciech Chowaniak, odpowiedzialny za projekt z ramienia Urzędu Gminy Zawoja.

Natomiast park linowy, nazwany w projekcie „Mały Odkrywca Lasu” ma być jednym z największych tego typu obiektów w Polsce i jedynym w swoim rodzaju pod względem rozwiązań multimedialnych, łączących ideę zabawy i edukacji. Park będzie wyposażony w piesze i napowietrzne trasy edukacyjne. Zaplanowano również dostosowane do wieku uczestników zabaw gry terenowe, poruszające również tematykę fauny i flory lasów polskich. Park dostarczy atrakcji i elementów w różnych stopniach zaawansowania. Założono trzy stopnie. Nie zabraknie elementów ekstremalnych: od trudnych tras na wysokościach przez kilkunastometrowe wahadło po ściankę wspinaczkową, jedną z najwyższych sztucznych ścianek w Polsce.

Potem zaplanowano jeszcze dodatkowe zagospodarowanie terenu, budowę amfiteatru ze sceną i widownią, pierwsze w Polsce kino letnie oraz piętnaście punktów handlowych. Wszystko to ma być urządzone w babiogórskim stylu architektonicznym.

 

Wojciech Chowaniak dodaje, iż ambicją pomysłodawców byłoby stworzenie także w tym miejscu tętniącego życiem centrum kultury górskiej, na podobieństwo istniejącego w Banff w Kanadzie: - W takim centrum można by organizować spotkania z wybitnymi osobistościami związanymi z górami i krzewić pamięć o  wielkim wkładzie Polaków w rozwój alpinizmu i himalaizmu na świecie. Można stworzyć „aleję  sław” polskich i zagranicznych alpinistów, a także upamiętnić  tych, których góry zabrały na zawsze. Mamy liczne sygnały płynące ze środowiska pasjonatów gór, świadczące o dużym zainteresowaniu tym projektem – podkreśla.

Zawoja będzie również najprawdopodobniej pierwszą gminą w Polsce, która zbuduje szkołę i pełnowymiarowy basen oraz rozbuduje i wyremontuje istniejące obiekty oświatowe za pieniądze prywatnej firmy. Opracowany przez władze gminy Zawoja projekt w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) jest pilotażowym w skali kraju. Zainteresowało się nim Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, które projekt ten objęło patronatem. Jest to bowiem pierwszy projekt, tak duży projekt budowy i rozbudowy szkół, który zakłada wykorzystanie możliwości PPP w oświacie i może być potem stosowany w innych polskich gminach jako rozwiązanie modelowe.

 

Info: UG Zawoja

Wróć

Dodaj komentarz

Komentował tubylec | 16.09.2019

czy gmina mająca kolosalne zadłużenie zasługuje na miano "MĄDREJ GMINY "?
kursokonferencje i szkolenia ? cała Polska już wie co to jest i jaką korzyść maja z tego mieszkańcy ? żadnej .
Czego tam nie uczą na tych kurso-konferencjach, lepiej nie opisywać, a skutki ? rozbite rodziny
MĄDRA GMINA inwestuje w rzeczy które widać gołym okiem , np w drogi , w rozlatujące sie zabytki (piwniczki) w hale ( Barańcowa - owce przywożone są tam na sezon z Zakopanego) śmiechu warte , czy samorządowi nie wstyd? jak to tam wygląda ?
a taki dom wczasowy GÓRNIK ? nie pokazałbym sie ludziom na oczy będąc wójtem tej gminy , wiedząc , że te fakty sa wynikiem mojego działania bo nie robię nic , żeby to zmienić